Informace pro stavitele domu

Stavíte dům a máte na pozemku zavedenou optickou síť ÚVT?
 

Výhody optického připojení

Je to nejlepší technologie na světě.  Má vynikající robustnost a spolehlivost, kabel je na dlouhá desetiletí ukryt v zemi a nelze ho zarušit, ani poškodit bleskem či přepětím. Díky jednoduchosti je četnost poruch o několik řádů za jinými technologiemi. Morální dlouhověkost – prakticky stejné vlákno se používá již od sedmdesátých let dvacátého století. Rychlosti od té doby zlepšujeme „jen" výměnou koncových zařízení. Technicky by dnes (kromě ceny) nebyl po těchto vláknech problém nabízet přípojky 10 Gbps (10 000 Mbps).

Materiál

Zavolejte nám na bezplatné telefonní číslo 227 023 023 a ověřte si, zda je na místě budoucího domu dostupná optická síť UVT.

Pokud u Vás bude optická síť dostupná, je nutné si u nás na pobočce (Hrnčířská 383, Zdiměřice) vyzvednout materiál potřebný k zavedení optického kabelu do domu. Tento materiál (mikrotrubička – MT 7/3,5 mm) poskytujeme zcela ZDARMA. Tato nabídka platí i v případě, že nemáte v plánu naše služby odebírat! Nabídku činíme proto, že po dokončení domu je již zavádění problematické a majitelé mohou změnit názor po mnoha letech. 

Zavedení optického kabelu do domu

Optická chránička od naší společnosti se nachází ve sloupku na hranici Vašeho pozemku společně s ostatními inženýrskými sítěmi. 

Vyzvednutou mikrotrubičku je nutno uložit do chráničky KOPOFLEX a uložit do země spolu s vedením elektrické energie. Optické vedení je dielektrické, tj. neobsahuje žádné vodivé části, proto se nijak neruší s vedením elektrickým.

Zmíněnou mikrotrubičku prosím zaveďte od pilířku až do místa, ve kterém budete mít domácí rozvaděč. Důležité je mikrotrubičku nezlomit – záfuk optického kabelu by poté nebyl možný. V případě poškození mikrotrubičky si u nás objednejte novou nebo lze použít speciální tlakotěsnou spojku.

Jakmile budete mít mikrotrubičku zakopanou v zemi, kontaktujte nás na tel. 227 023 023 pro domluvení zaspojkování mikrotrubičky. V následující fázi proběhne zafouknutí optického vlákna v předem domluvený termín. 

Vnitřní datový rozvod

Velmi důležité je při stavbě domu nezapomenout na vnitřní datový rozvod. Jeho instalace je jednoduchá, finančně nenáročná, a lze ji snadno realizovat společně s anténním rozvodem a elektřinou. 

Zmíněnou mikrotrubičku prosím zaveďte z pilířku až do Vaší technické místnosti nebo jiného místa, ve kterém umístíte domácí datový rozvaděč. V rozvaděči musí být el. zásuvka. Jako datový rozvaděč sice postačuje technická skříň dostatečné velikosti, profesionálové ale osazují speciálně vyrobené 19" racky.

Datové zásuvky v domě propojte do domácího datového rozvaděče běžným síťovým kabelem (typ Cat5.e UTP dle normy IEEE 802.3). Doporučujeme umístění kabelů do „husích krků", snadno pak rozvod rozšíříte nebo opravíte. Při instalaci dvojzásuvek, případně více dvojzásuvek do místnosti, se v budoucnu vyhnete zbytečným routerům či rozbočovačům. 

Obecně platí, že by datová zásuvka měla být v každé místnosti, ve které se plánujete pohybovat. Při plánování uvažte, že již dnes jsou na internet připojovány systémy jako tepelná čerpadla, kotle, solární panely atd. V rámci potenciálního nástupu „internetu věcí" se již hovoří i o napojování ledniček a dalších spotřebičů. 

Taktéž nespoléhejte na WiFi signál, protože kapacita bezdrátové sítě příliš nepostačuje pro multimediální přenosy a je častou příčinou problémů s datovým připojením. Bezdrátová síť je určena spíše pro připojení mobilních zařízení. 

Pokud neplánujete router v datovém rozvaděči, je třeba do místa budoucího umístění WiFi routeru (obvykle je to obývací pokoj) instalovat dvojzásuvku (viz výše), pro vstup a výstup Vaší domácí sítě do domácího rozvaděče.

Oživení optické přípojky

Pokud u Vás proběhlo zaspojkování a zafouknutí optického vlákna a máte zájem začít využívat internetové připojení ÚVT (případně další poskytované služby), obraťte se na nás na telefonním čísle 227 023 023 a objednejte si aktivaci optické přípojky.